DWARF FORTRESS & MINECRAFT CZ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Návod pro úplné nováčky na Dwarf Fortress! (CZ)

+5
Shegy
ugraugra
SanDiego
Valerius
Fenixp
9 posters

Strana 1 z 2 1, 2  Next

Goto down

Návod pro úplné nováčky na Dwarf Fortress! (CZ) Empty Návod pro úplné nováčky na Dwarf Fortress! (CZ)

Příspěvek  Fenixp Thu May 27, 2010 2:11 am

Když už se teda učím hrát Dwarf Fortess, říkal jsem si, že by nebylo k zahození přeložit známý tutorial na After action reporter tak, aby byl plně čitelný i pro české spoluobčany se slabší angličtinou. Zatím jsem přeložil celou první část, na druhou se vrhnu zítra, pokud bude štěstí a má přítelkyně "uzlíček nervů před maturitou" přát. Většinu práce samozřejmě odvedl TinyPirate, a tak jemu patří všechno vaše opěvování. Jo, 14 prvních postů včetně tohodle si vyhrazuju na další díly, aby celá tahle sranda byla přehnednější - až si je vyhradím, komentujte dle libosti. (edit: tak, vyhrazeno.) U důležitých slov jsem uvedl jak český tak anglický ekvivalent a obrázky se mi prostě nechtělo překreslovat Very Happy

Pokud to někdo přečte a pomůže mi s případnými chybami, překlepy nebo špatným překladem, no ... Budu jenom rád Very Happy

** Poznámka: Tato verze tutoriálu není na nejnovější build (2010). Přesto z něj lze pochopit základy dostatečně pro hraní nové verze hry. V budoucnu možná přibudou další tutoriály na novou verzi – a pokud mě někdo z fóra upozorní na odlišnosti této a nové verze, rád je přidám jako poznámky pod článek **

Ačkoli je Dwarf Fortress velmi zajímavá a komplexní hra, málokdo má nervy na to, aby se ji naučil hrát. Není těžké najít návody na její hraní (... V češtině jo Very Happy ), no většina předpokládá základní znalost interface a grafiky hry. Stejně tak neposkytují rady ohledně různých grafických nadstaveb a verzí, ani moc nepomůžou hráči najít dobrou lokaci na mapě pro tu jejich první pevnost.
Ale všechno to je minulostí, neb AfterActionReporter.com (S malou pomocí mé maličkosti pro české publikum) hrdě přináší Kompletní tutoriál Dwarf Fortress pro naprosté nováčky, spolu s plnou hrou ke stažení s vytvořeným světem a předuloženou hrou, která začátky ulehčí! A spoustou screenshotů. Ano, spoustou, spoustou screenshotů.

Tak popadněte něco k pití, nasaďte si svůj klobouk +10 inteligence a připravte se na trphajzličí zábavu! A kapry. Nikdy nezapomínejte na kapry...

Nastavení

Takže v první řadě, měli byste si stáhnout kopii Dwarf Fortress. Naštěstí pro vás jsme to udělali jednoduché a kopie, kterou budete potřebovat pro tento tutorial, je ke stažení na FileDropper a Mediafire. I když už máte DF nainstalováno, tuhle verzi budete potřebovat, protože má svět a uložené hry, s nimiž budeme v tomto tutoriálu pracovat. Pokud vás to zajímá, v této verzi je předinstalován MayDay’s Green tileset. Tenhle tileset používám, protože se díky němu ve hře orientuje snadněji než skrze čisté ASCII originálu.

Další co musíte udělat je rozbalit archiv na svůj harddisk. Pokud chcete, vytvořte odkaz na dwarfort.exe na své ploše. A když už jste u toho, vytvořte si i odkaz na DwarfManager.exe v podsložce DwarfManager, budeme ho potřebovat později.

Spuštění hry
Výborně, teď jsme připraveni začít! Spusťte dwarfort.exe a mělo by se vám zobrazit okno níže. Mějte na paměti že tato verze Dwarf Fortress je vyladěna pro běh v rozlišení 1280 x 800, pokud vaše hra nevypadá jako ten screenshot, možná si budete muset pohrát se souborem .ini, který se nachází v \data\init\init.txt. Pokud s tím chcete pomoct, můžete se podívat k nám na fórum.

Návod pro úplné nováčky na Dwarf Fortress! (CZ) Dftutorial00

Takže, hra vám běží a shlédli jste úžasné ASCII intro. Výborně! Už teď je mi jasné, že to dotáhnete daleko! Další krok by měl být zmáčknutí klávesy „enter“ na položce „Continue Playing“ (pokračovat v hraní). Pak se vám zobrazí tato obrazovka.

Návod pro úplné nováčky na Dwarf Fortress! (CZ) Dftutorial01

Je to seznam uložených her, který se hrozně rychle zanese kvůli automatickému ukládání hry každé roční období. Ale prozatím vyberte pomocí šipky dolů položku „region1-spr-201“ a stiskněte „enter“

První pohled

Jakmile se hra načte, uvidíte tuto obrazovku. Na první pohled vypadá hrozně chaoticky, ale nepanikařte! Brzo si v tom uděláme pořádek. Nejdřív ale stiskněte „mezerník“ pro pozastavení hry (všimněte si, že v prostředním sloupci se text za dolním Space(mezerník) změní z pause(pozastavit) na resume(pokračovat ve hře) ). Mezerník pozastaví Dwarf Fortress a také slouží jako tlačítko pro návrat do předchozího menu.

Návod pro úplné nováčky na Dwarf Fortress! (CZ) Dftutorial02

Tak a teď si pojďme říct, co vidíte. Obrazovka je rozdělena do tří sekcí: Ta vlevo zobrazuje lokální oblast, aneb váš obvyklý pohled božského oka z ostatních real-time strategií. Sekce uprostřed zobrazuje nabídku akcí. A ta napravo zobrazuje mapu „světa“. Abychom udělali věci trochu přehlednější, mačkejte tabulátor, který přepíná mezi zobrazeními sekcí, až dokud uvidíte stejné rozložení, jako je dole na obrázku. (poznámka: Nejdřív bych si být vámi pomačkal šipky a zjistil, jak funguje mapa světa. Stačí se na ni jen dívat při pohybu po lokální mapě – zjistíte, kde teď jste a až se ztratíte, jako já, stačí si ji otevřít a vrátit se zpátky ke svým trpaslíkům)

Návod pro úplné nováčky na Dwarf Fortress! (CZ) Dftutorial03

Tak teď už si vážně hrajeme s ohněm! Ani se nenadějete a budete tavit protivníky vodopády z magmatu, a topit gobliny v geniálních pastech! Ale před tím se rozhlédněme kolem. Použijte šipky pro pohyb po lokální oblasti. Všimněte si, že je tady spousta místa, s nímž můžete pracovat. Když se tak rozhlížíte kolem, určitě jste snadno postřehli stromy, trávu a křáky, stejně jako řeky a rybníčky. Ostatní políčka nebudou moc dávat smysl, jako tajemné zóny typu vzduchu (světle modré políčka nebo políčka s puntíky), zemina (hnědé políčka) nebo políčka znázorňující naklonění (trojúhelníky směrem nahoru nebo dolů). Obrázek dole by vám měl pomoct je odlišit.

Návod pro úplné nováčky na Dwarf Fortress! (CZ) Dftutorial04
Earth = zemina
Slopes up = stopání nahoru
Pond = tůňka
Tree = strom
River = řeka
Bush = křák
Klíčem k porozumění lokálního pohledu DF je pochopení způsobu, jakým hra pojímá prostor. Ve skutečnosti je to 3D hra zobrazená na 2D mapě. Aby bylo možno zobrazit výšku, mapa je rozřezána na hromadu „plátků“, které se nazývají Z úrovně. Každá Z úroveň je očíslovaná.
Návod pro úplné nováčky na Dwarf Fortress! (CZ) Dftutorial05
Pokud se podíváte do pravého dolního rohu okna, uvidíte, že jsme momentálně na úrovni 144. Pro pohyb mezi úrovněmi použijte „shift+<“ pro pohyb o úroveň nahoru, a „shift+>“ pro pohyb o úroveň dolů. Pokud se posunete o jednu úroveň nahoru, mapa bude vypadat asi jako obrázek dole. Zkuste si to sami.

Návod pro úplné nováčky na Dwarf Fortress! (CZ) Dftutorial06
Level above = úroveň výše
Down slope = svah dolů
Tree top = vrcholek stromu
Empty space = prázdný prostor
Vidíte, že to, co předtím byla černá hlína je teď tráva a stromy. Je to jakobychom povyšli nahoru po kopci a namísto na stoupání vzhůru se dívali na travnatou louku. Pod námi je otevřený prostor a vrcholky stromů. Tak co, už to dává smysl? Teď se zkuste vrátit zpátky na úroveň 144 a potom ještě o jednu níž, 143, v tomto případě úroveň „pod zemí“

Návod pro úplné nováčky na Dwarf Fortress! (CZ) Dftutorial07
Earth = zemina
Turtle = želva
Carp! = kapr
Water = voda
Měli byste vidět něco jako tohle. Teď jsme vlastně pod zemí a vidíme hlavně hlínu mezi vodou a zbytkem hornin. Pokud budete mít štěstí, uvidíte rybu nebo čert ví co ještě, jak to plave kolem. Možná jste si všimli, že řeka se moc nezměnila, ale nenechte se zmýlit: Rozdíl je v tom, že teď se díváme ‚dovnitř‘ řeky, zatímco o úroveň výš jsme se dívali na hladinu.
Tak a teď pokračujte v obhlížení terénu. Pokud budete následovat řeku na západ, zjistíte, že spadá o pár úrovní níže do propasti, než odpluje z mapy. Schválně, jestli ten pěkný vodopád sami najdete. Až budete hotovi s okukováním okolí, vraťte se na úroveň 144 a najděte trpasličí karavanu s našimi čerstvými imigranty. Obrázek dole vysvětluje, na co se díváte.

Návod pro úplné nováčky na Dwarf Fortress! (CZ) Dftutorial08
Oxen = volové
Wagon = povoz
Dog = pes
Dwarfs = trpaslíci

Pojďme kopat!

No dobře, co teď? V DF se většinou snažíme vybudovat vzkvétající komunitu hromady trpaslíků, zatímco se bráníme goblinům, rozmarům šlechty a ostatním zlům. Abychom to mohli udělat, měli bychom si postavit vznešenou pevnost! Pokudmožno pod zemí. Tak pojďme najít nějaké úbočí, do kterého můžeme kopat, a začněme tuhle show!
Pokud se podíváte dolů a trochu doleva od místa, kde jsou naši trpaslíci (pomocí šipek), uvidíte pěkné úbočí kopce. Pojďme do něj vykopat vchod a naplánovat si pěkné kutání směrem do podzemí, až to tady bude bezpečné a útulné. Nejdřív si vycentrujte mapu tak cirka kde chcete kopat (obrázek níže). Jakmile budete připraveni:
-Stiskněte „d“ (Designations v pravém panelu, určování prací pro trpaslíky). Všimněte si, že menu napravo se změnilo a na obrazovce se objevilo žluté X. V menu napravo by měla být zvýrazněna položka „Mine“ (těžit). Pokud není, stiskněte „d“ podruhé, abyste ji vybrali. (každá položka má za sebou v závorce uvedeno písmeno, které slouží k jejímu zvolení)
-Přesuňte X kurzor na okraj kopce, takhle:
Návod pro úplné nováčky na Dwarf Fortress! (CZ) Dftutorial09

-Teď zmáčkněte „enter“ a přesuňte kurzor šipkami dolů. Všimnete si zelené blikající „kotvy“. Přesuňte kurzor zpátky na kotvu a teď ho posuňte o 3 pole doprava a 20 polí dolů, pak stiskněte enter po druhé. Hnědě vyznačená oblast je ta, kterou vaši trpaslíci vykopou, měla by vypadat asi takhle:
Návod pro úplné nováčky na Dwarf Fortress! (CZ) Dftutorial10

Trpaslíci ale nebudou nic dělat, dokud mezerníkem nevyjedete z menu „designations,“ protože v jakémkoli podmenu je hra pozastavena. Tak se vraťte zpět do předchozího menu a pokud máte hru pořád pozastavenou z minula, stiskněte mezerník, aby se spustila. Další maličkost: Když jste v podmenu „designations,“ můžete určovat místa, kde budou trpaslíci kopat, i pomocí myši. Každé pole, na které kliknete, se zvýrazní.
Pokud hra už není pozastavená, měli byste si všimnout tří trpaslíků jak běží kutat do skály. Při konstrukci téhle první chodby bychom se měli zamyslet i nad rozmístněním prvních místností, aby měli naši trpaslíci kde bydlet, nakonec kdo by chtěl trávit čas pod tím žlutým zářícím nesmyslem, když je poblíž vděčná skála!
Teď se nebudeme zabývat vytvářením dokonalé pevnosti a plánováním nejsilnější obrany, prostě si chcem vyhrabat místo na život! Na to budeme potřebovat 4 místnosti vedoucí z hlavního vchodu.
Zkuste okopírovat rozmístění z obrázku níže pomocí označování místa na těžbu, jak jsme se naučili dříve. Pokud uděláte chybu, můžete zmáčknout „x“ v podmenu „designations“ („d“). Všimněte si, že napravo se pak zvýrazní „Remove designation“ (zrušit práci). Když teď pomocí enteru nebo myši zvolíte oblast, plány na kopání v této oblasti budou zrušeny. No, stačilo by detailů, vzhůru na kutání místností!
Návod pro úplné nováčky na Dwarf Fortress! (CZ) Dftutorial11

Koukejte se, jak se chlapíci snaží! No nejsou efektivní? Rychle se prokopávají skrz a zanechávají za sebou jen hodně špinavé zeminy. Šikovní trpajzlíci! Zatím je nechejme pracovat, než se vrhneme na další důležité věci.

Kácení stromů, vytváření skladišť

Špína a kameny se hodí, ale stejně tak i dřevo na výrobu pěkných trpasličích postelí, a toho teď zrovna máme málo. Abychom získali dřevo, musíme pokácet pár stromů. A to uděláme tak, že zadáme trpaslíkům práci. Práci obnášející vyčištění určité oblasti od stromů – třeba zrovna těch, co máme u vstupu do pevnůstky.
Zadávání kácení je stejné jako zadávání těžby, tak pojďme zdecimovat místní prostředí!
-Posuňte pohled před svou pevnůstku
-Stiskněte „d“. Snad hra tentokrát automaticky vybere „Chop down trees“ (kácet stromy). Pokud ne, stiskněte „t“ a možnost bude zvýrazněná.
-Posuňte kurzor někam do horního levého rohu, stiskněte enter, posuňte ho do spodního pravého rohu a znovu stiskněte enter. Všechny stromy ve vybrané oblasti budou označeny pro kácení – změní barvu na hnědou.
Teď byste měli vidět něco jako tohle:
Návod pro úplné nováčky na Dwarf Fortress! (CZ) Dftutorial12

Ačkoli si vedete dobře, ani člověk, ani trpaslík nemůže žít jen na dřevu a špíně! Naštěstí je v okolí hodně keříků s uzrálými plody. Tak se pojďme postarat o to, aby je někdo nasbíral:
-Stiskněte znovu „d“ a potom „p“ jako „Gather plants“ (sbírat rostliny).
-Zvolte přibližně stejnou oblast jako při kácení dřeva
-Všechny keříky teď budou zvýrazněné, a když odpauzujete hru, měli byste vidět trpaslíka, jak se vrhá na sbírání plodů.
A teď se na chvilku usaďme a sledujme naše trpaslíky, jak dělají svou práci. Nebude trvat dlouho a chodby naší nastávající pevnosti budou vykopány. Jakmile budou vnitřní prostory hotovy, budeme mít hodně práce, tak ji pojďme rozdělit na části.

Naše první farma

Farmaření je způsob, jak si v DF vytvoříte nejvíc jídla, a je důležité se co nejdříva postarat o fungující farmy. Pokud dojde jídlo, vaši trpaslící vyhladoví a hra skončí dřív, než bychom chtěli. Trpaslíci farmaří pod zemí a šikovně jsme si připravili dostatek místa. Takže pojďme pěstovat nějaké chutné houby!
-Najděte si pravou dolní místnost.
-Stiskněte „b“ pro „build menu“ (nabídka stavění) a potom „p“ pro „farm plot“ (plánování farmy)
-Přesuňte kurzor do oblasti, kde chcete mít farmu.
-Jak je napsáno vpravo na obrazovce, pomocí „u“ a „k“ zvětšujeme pole. „u“ je výška a „k“ je šířka. Potřebujeme pole o velikosti 6x6 čtverečků.
-Nastavte mřížku pomocí šipek tak, aby byla zhruba ve stejné pozici jako ta na obrázku. Pokud nastavíte velikost špatně, pomocí „h“ můžete zmenšit výzku a pomocí „m“ šířku.
Návod pro úplné nováčky na Dwarf Fortress! (CZ) Dftutorial13

-Stiskněte „enter“ a namísto zeleného označení oblasti budete vidět blikající hnědé pole. Když něco bliká, znamená to, že trpaslíci jsou na cestě aby to postavili – v tomto případě naše políčko. A podívejme se na to – farmář došel, aby nám postavil pole!
Návod pro úplné nováčky na Dwarf Fortress! (CZ) Dftutorial14

Chvilku mu bude trvat, než práci dokončí. Až odběhne, znamená to, že je hotový. Teď je čas nastavit pole, aby se na něm po celý rok pěstovaly lahodné Pulp helms.
-Stiskněte „q“. Je to klávesa pro „Set building tasks and preferences“ (nastavit úkoly a volby pro budovu). Na obrazovce se znovu objeví kurzor, a pokud je kdekoli kolem farmy, farma začne blikat.
-Všimněte si, že menu napravo zobrazuje specifické nastavení spřažené s tímto konkrétním polem, nějak takhle:
Návod pro úplné nováčky na Dwarf Fortress! (CZ) Dftutorial15

-Potřebujeme nastavit „plump helmets“ jako jídlo, které bude pěstováno v každém ročním období. Jak vidíte, v menu napravo nahoře máme seznam rostlin, které můžeme pěstovat a napravo uprostřed seznam různých ročních období. Momentálně jsou vybrané „Dimple cups“ (ale ne zvýrazněné) a jako roční období je vybrané Jaro („Spring“), jelikož je právě jaro. Tato nastavení brzy změníme.
-Teď se naučíte důležité schopnosti – navigace po menu! Za použití „alt+šipka dolů“ se posuňte po seznamu rostlin k „Plump helmets“ a stiskněte enter. Mělo by to zvýraznit „Plump helmets“. Mimochodem, pokud se vám tohle nastavení ovládání nelíbí, skrze esc se můžete přes hlavní menu dostat k nastavení ovládání – ale to až skončíme s tutoriálem.
-Dobrá práce! Ale nastavili jsme jen co pěstovat na jaře. Je na čase naplánovat pěstování i pro léto, zimu a podzim. Abychom to udělali, v otevřeném menu nastavení farmy stiskněte „b“ pro léto („Summer“) a vyberte „Plump helmets“ a znovu stiskněte enter. Stiskněte „c“ pro podzim („Autumn“), nastavte „Plump helmets,“ a potom „d“ pro zimu („Winter“) a udělejte to samé. Možná jste si všimli, že v různé roční období můžete pěstovat různé rostliny, ale to budeme prozatím ignorovat.
-Stiskněte mezerník pro návrat do hlavního menu a pokračujte ve hře. Vaši dva farmáři rychle začnou sázet houby. Výborně!
Perfektní! Teď máme pole a určitou naději, že žádný z našich trpaslíků nedostane hlad a nezačně požírat krysy nebo ostatní trpaslíky. Celkem brzo budou v zemi semínka a farma začne vypadat nějak takhle:
Návod pro úplné nováčky na Dwarf Fortress! (CZ) Dftutorial16

Oh, možná jste si už všimli, že se hra občas pozastaví sama od sebe. To je protože vám hra chce sdělit, že se stalo něco důležitého. Můžete stisknout mezerník, aby hra pokračovala, nebo stisknout „a“ pro „view announcements“ (podívat se na oznámení) a tam zjistíte, co zavinilo pozastavení. Stisknutí mezerníku vás vrátí do předchozího menu a můžete pokračovat ve hře.

Sklady

Ačkoli můžete nechat věci vašich trpaslíků, ať se válí po okolí, je mnohem efektivnější je mít všechny uvnitř, tam, kde jsou potřeba. Možná jste si už všimli, že vaši farmáři běhají dovnitř a ven z pevnosti aby sebrali semena na sázení hub (drží je, když na nich problikává červený puntík – značka semínka. Tak poznáte, co trpaslík nese.)
A na to se právě hodí sklady. Všechno je díky nim organizovanější. Sklad pro všechno naše jídlo a semínka hned vedle farmy by se asi celkem hodil, že? Nechceme, aby trpaslíci běhali přes celou mapu, jen aby se najedli nebo sebrali ze země jedno semínko, takže pojďme uvnitř vytvořit skladiště!
-Najděte místnost naproti farmě.
-Stiskněte „p“, „stockpiles“ (skladiště). Objeví se vám kurzor.
-Stiskněte „f“ jako „food“ (jídlo). Nakonec, chceme udělat skladiště na jídlo.
-Přesuňte kurzor do dolního levého rohu místnosti, stiskněte enter a pak ho přesuňte do horního pravého rohu a stiskněte enter podruhé. Gratuluju, právě máte své vlastní skladiště jídla!
-Za pár sekund začnou trpaslíci, co nemají co dělat, přesouvat jídlo dovnitř. Uvidíte, jak nesou barely a pytle a celkem brzo bude váš sklad vypadat nějak takhle:
Návod pro úplné nováčky na Dwarf Fortress! (CZ) Dftutorial17

Zatím nemáte v pevnosti moc místa, takže žádné další sklady vytvářet nebudeme. Po chvíli budete chtít mít sklad na každém rohu abyste zefektivnili svou produkci a těžbu surovin. Prozatím si vedete skvěle, máte produkci jídla, svůj první sklad, nastavené kácení stromů a sběr plodů a dokonce vít, jak provádět jednoduché výkopy!
Před tím, než se vrhnete na další díl, co takhle pokácet více stromů a nasbírat nějaké další plody? Až budete hotovi, vrhneme se na část druhou, kde se naučíte o dílnách, ložnicích, jídelnách a schodech! Bude to opravdu úžasné, slibuju!


Naposledy upravil Fenixp dne Thu May 27, 2010 11:47 am, celkově upraveno 3 krát
Fenixp
Fenixp
legendární trpaslík
legendární trpaslík

Poèet pøíspìvkù : 45
Join date : 21. 05. 10
Age : 34

Návrat nahoru Goto down

Návod pro úplné nováčky na Dwarf Fortress! (CZ) Empty Re: Návod pro úplné nováčky na Dwarf Fortress! (CZ)

Příspěvek  Fenixp Thu May 27, 2010 2:11 am

-vyhrazeno-
Fenixp
Fenixp
legendární trpaslík
legendární trpaslík

Poèet pøíspìvkù : 45
Join date : 21. 05. 10
Age : 34

Návrat nahoru Goto down

Návod pro úplné nováčky na Dwarf Fortress! (CZ) Empty Re: Návod pro úplné nováčky na Dwarf Fortress! (CZ)

Příspěvek  Fenixp Thu May 27, 2010 2:12 am

-vyhrazeno-
Fenixp
Fenixp
legendární trpaslík
legendární trpaslík

Poèet pøíspìvkù : 45
Join date : 21. 05. 10
Age : 34

Návrat nahoru Goto down

Návod pro úplné nováčky na Dwarf Fortress! (CZ) Empty Re: Návod pro úplné nováčky na Dwarf Fortress! (CZ)

Příspěvek  Fenixp Thu May 27, 2010 2:12 am

-vyhrazeno-
Fenixp
Fenixp
legendární trpaslík
legendární trpaslík

Poèet pøíspìvkù : 45
Join date : 21. 05. 10
Age : 34

Návrat nahoru Goto down

Návod pro úplné nováčky na Dwarf Fortress! (CZ) Empty Re: Návod pro úplné nováčky na Dwarf Fortress! (CZ)

Příspěvek  Fenixp Thu May 27, 2010 2:12 am

-vyhrazeno- 5
Fenixp
Fenixp
legendární trpaslík
legendární trpaslík

Poèet pøíspìvkù : 45
Join date : 21. 05. 10
Age : 34

Návrat nahoru Goto down

Návod pro úplné nováčky na Dwarf Fortress! (CZ) Empty Re: Návod pro úplné nováčky na Dwarf Fortress! (CZ)

Příspěvek  Fenixp Thu May 27, 2010 2:12 am

-vyhrazeno- 6
Fenixp
Fenixp
legendární trpaslík
legendární trpaslík

Poèet pøíspìvkù : 45
Join date : 21. 05. 10
Age : 34

Návrat nahoru Goto down

Návod pro úplné nováčky na Dwarf Fortress! (CZ) Empty Re: Návod pro úplné nováčky na Dwarf Fortress! (CZ)

Příspěvek  Fenixp Thu May 27, 2010 2:12 am

-vyhrazeno- 7
Fenixp
Fenixp
legendární trpaslík
legendární trpaslík

Poèet pøíspìvkù : 45
Join date : 21. 05. 10
Age : 34

Návrat nahoru Goto down

Návod pro úplné nováčky na Dwarf Fortress! (CZ) Empty Re: Návod pro úplné nováčky na Dwarf Fortress! (CZ)

Příspěvek  Fenixp Thu May 27, 2010 2:13 am

-vyhrazeno- 8
Fenixp
Fenixp
legendární trpaslík
legendární trpaslík

Poèet pøíspìvkù : 45
Join date : 21. 05. 10
Age : 34

Návrat nahoru Goto down

Návod pro úplné nováčky na Dwarf Fortress! (CZ) Empty Re: Návod pro úplné nováčky na Dwarf Fortress! (CZ)

Příspěvek  Fenixp Thu May 27, 2010 2:13 am

-vyhrazeno- 9
Fenixp
Fenixp
legendární trpaslík
legendární trpaslík

Poèet pøíspìvkù : 45
Join date : 21. 05. 10
Age : 34

Návrat nahoru Goto down

Návod pro úplné nováčky na Dwarf Fortress! (CZ) Empty Re: Návod pro úplné nováčky na Dwarf Fortress! (CZ)

Příspěvek  Fenixp Thu May 27, 2010 2:13 am

-vyhrazeno- 10
Fenixp
Fenixp
legendární trpaslík
legendární trpaslík

Poèet pøíspìvkù : 45
Join date : 21. 05. 10
Age : 34

Návrat nahoru Goto down

Návod pro úplné nováčky na Dwarf Fortress! (CZ) Empty Re: Návod pro úplné nováčky na Dwarf Fortress! (CZ)

Příspěvek  Fenixp Thu May 27, 2010 2:13 am

-vyhrazeno- 11
Fenixp
Fenixp
legendární trpaslík
legendární trpaslík

Poèet pøíspìvkù : 45
Join date : 21. 05. 10
Age : 34

Návrat nahoru Goto down

Návod pro úplné nováčky na Dwarf Fortress! (CZ) Empty Re: Návod pro úplné nováčky na Dwarf Fortress! (CZ)

Příspěvek  Fenixp Thu May 27, 2010 2:13 am

-vyhrazeno- 12
Fenixp
Fenixp
legendární trpaslík
legendární trpaslík

Poèet pøíspìvkù : 45
Join date : 21. 05. 10
Age : 34

Návrat nahoru Goto down

Návod pro úplné nováčky na Dwarf Fortress! (CZ) Empty Re: Návod pro úplné nováčky na Dwarf Fortress! (CZ)

Příspěvek  Fenixp Thu May 27, 2010 2:13 am

-vyhrazeno- 13
Fenixp
Fenixp
legendární trpaslík
legendární trpaslík

Poèet pøíspìvkù : 45
Join date : 21. 05. 10
Age : 34

Návrat nahoru Goto down

Návod pro úplné nováčky na Dwarf Fortress! (CZ) Empty Re: Návod pro úplné nováčky na Dwarf Fortress! (CZ)

Příspěvek  Fenixp Thu May 27, 2010 2:14 am

-vyhrazeno- 14
Fenixp
Fenixp
legendární trpaslík
legendární trpaslík

Poèet pøíspìvkù : 45
Join date : 21. 05. 10
Age : 34

Návrat nahoru Goto down

Návod pro úplné nováčky na Dwarf Fortress! (CZ) Empty Re: Návod pro úplné nováčky na Dwarf Fortress! (CZ)

Příspěvek  Valerius Thu May 27, 2010 9:17 am

Parada, pro neznalce anglictiny tohle musi bejt spasa Smile
Valerius
Valerius
Admin
Admin

Poèet pøíspìvkù : 242
Join date : 20. 05. 10
Age : 39

http://www.3dgrafik.kvalitne.cz

Návrat nahoru Goto down

Návod pro úplné nováčky na Dwarf Fortress! (CZ) Empty Re: Návod pro úplné nováčky na Dwarf Fortress! (CZ)

Příspěvek  SanDiego Thu May 27, 2010 1:57 pm

Nevím nakolik je nápomocné překládat zastaralý navod na verzi 0.28 když už máme 0.31, jelikož je tam SPOUSTA změn. Natolik, že návody na 0.28 nemusí nutně vyhovovat (armáda je od základů překopaná, je tam nový systém zdravotnictví -pravda zabugovaný- , zcela nový systém generování map (cokoliv co znáte o mapách z minulých verzí prostě neplatí. Nyní má každý region vše nutné k životu a zábavě - čti bolestivé smrti) a od základu předělaný systém materiálů/tkání a jejich poškozování a mechanických vlastností.
SanDiego
SanDiego
král trpaslíků
král trpaslíků

Poèet pøíspìvkù : 209
Join date : 21. 05. 10
Age : 33
Location : http://hardmed.blogspot.com

http://salisaad.deviantart.com

Návrat nahoru Goto down

Návod pro úplné nováčky na Dwarf Fortress! (CZ) Empty Re: Návod pro úplné nováčky na Dwarf Fortress! (CZ)

Příspěvek  Fenixp Thu May 27, 2010 2:06 pm

No to je možný, ale lepší textový návod jsem nikde nenašel. Pokud existuje, prosím, dej mi odkaz a já se to budu učit (popřípadě i překládat Very Happy ) podle něj. V opačném případě začnu tuhle verzi návodu přepisovat podle toho, jaké jsou změny - nakonec, pochybuju, že je jiné vykopávání chodeb a výroba postelí. Ale děkuji za upozornění, když tak se vrhnu na brouzdání fóry Dwatf Fortress a podle nich budu návod pozměňovat.
Vlastně, proto bych byl rád, kdyby si nějaký 'veterán' návody četl a informoval mě o všem, co je v momentální verzi jinak. A úplně nejideálnější by bylo informovat mě o tom, do jaké části je momentální návod ještě nápomocný.
Fenixp
Fenixp
legendární trpaslík
legendární trpaslík

Poèet pøíspìvkù : 45
Join date : 21. 05. 10
Age : 34

Návrat nahoru Goto down

Návod pro úplné nováčky na Dwarf Fortress! (CZ) Empty Re: Návod pro úplné nováčky na Dwarf Fortress! (CZ)

Příspěvek  ugraugra Thu May 27, 2010 2:28 pm

Fenixp: Já myslim že překládat to smysl má (i když já rozhodně preferuji videotutorialy), normálně bych v tom pokračoval a ty oblasti kde došlo ke změnám (vyjmenoval je SanDiego) bych předělal - napsal je sám.
ugraugra
ugraugra
rádce trpaslíků
rádce trpaslíků

Poèet pøíspìvkù : 71
Join date : 21. 05. 10

Návrat nahoru Goto down

Návod pro úplné nováčky na Dwarf Fortress! (CZ) Empty Re: Návod pro úplné nováčky na Dwarf Fortress! (CZ)

Příspěvek  SanDiego Thu May 27, 2010 2:30 pm

Já jsem se díval, ale nějaký ucelený návod moc není. Je hodně oddělených návodů na různé části, ale celkové intro zatím ne.

Jinak, ty změny, co jsem vyjmenoval zdaleka nejsou jediné Smile Jejich seznam je zde: http://df.magmawiki.com/index.php/DF2010:Release_information

Ano, není toho málo Very Happy
SanDiego
SanDiego
král trpaslíků
král trpaslíků

Poèet pøíspìvkù : 209
Join date : 21. 05. 10
Age : 33
Location : http://hardmed.blogspot.com

http://salisaad.deviantart.com

Návrat nahoru Goto down

Návod pro úplné nováčky na Dwarf Fortress! (CZ) Empty Re: Návod pro úplné nováčky na Dwarf Fortress! (CZ)

Příspěvek  Fenixp Thu May 27, 2010 2:51 pm

Mno z toho, co vidím, je minimálně všechno z prvních dvou dílů návodu zachováno. Tak dokončím překlad druhé části, splaším novou verzi Dwarf Fortress a zkusím porovnávat.
Fenixp
Fenixp
legendární trpaslík
legendární trpaslík

Poèet pøíspìvkù : 45
Join date : 21. 05. 10
Age : 34

Návrat nahoru Goto down

Návod pro úplné nováčky na Dwarf Fortress! (CZ) Empty Re: Návod pro úplné nováčky na Dwarf Fortress! (CZ)

Příspěvek  Shegy Thu May 27, 2010 4:30 pm

Postaviť farmu je oveľa väčší problém ako v tomto návode, teraz totižto veci rastú len na muddy soil, ktorú získame zavlažením hocijakej pôdy. No a k tomu potrebujeme vedieť čo to o stavaní floodgatov, leverov alebo iných srandičiek. Takže by možno trebalo menší tutoriál na zavlažovanie pred stavaním farmy.

Shegy
zkušený trpaslík
zkušený trpaslík

Poèet pøíspìvkù : 11
Join date : 23. 05. 10

Návrat nahoru Goto down

Návod pro úplné nováčky na Dwarf Fortress! (CZ) Empty Re: Návod pro úplné nováčky na Dwarf Fortress! (CZ)

Příspěvek  Fenixp Thu May 27, 2010 4:59 pm

Shegy napsal:Postaviť farmu je oveľa väčší problém ako v tomto návode, teraz totižto veci rastú len na muddy soil, ktorú získame zavlažením hocijakej pôdy. No a k tomu potrebujeme vedieť čo to o stavaní floodgatov, leverov alebo iných srandičiek. Takže by možno trebalo menší tutoriál na zavlažovanie pred stavaním farmy.

Co nejdřív si stáhnu nejnovější verzi a pohraju si s tím, mohl bys, prosím, do té doby zkusit napsat nějaký provizorní tutoriál? ... Nebo konečný, když už?

Nebo teda kdokoli jiný, pokud se toho někdo ujmete Very Happy
Fenixp
Fenixp
legendární trpaslík
legendární trpaslík

Poèet pøíspìvkù : 45
Join date : 21. 05. 10
Age : 34

Návrat nahoru Goto down

Návod pro úplné nováčky na Dwarf Fortress! (CZ) Empty Re: Návod pro úplné nováčky na Dwarf Fortress! (CZ)

Příspěvek  Shegy Thu May 27, 2010 5:15 pm

Práve som jeden napísal do Zákysov.

Shegy
zkušený trpaslík
zkušený trpaslík

Poèet pøíspìvkù : 11
Join date : 23. 05. 10

Návrat nahoru Goto down

Návod pro úplné nováčky na Dwarf Fortress! (CZ) Empty Re: Návod pro úplné nováčky na Dwarf Fortress! (CZ)

Příspěvek  SanDiego Thu May 27, 2010 6:23 pm

Shegy napsal:Postaviť farmu je oveľa väčší problém ako v tomto návode, teraz totižto veci rastú len na muddy soil, ktorú získame zavlažením hocijakej pôdy. No a k tomu potrebujeme vedieť čo to o stavaní floodgatov, leverov alebo iných srandičiek. Takže by možno trebalo menší tutoriál na zavlažovanie pred stavaním farmy.
Nebo se s tím nesereme a prokopeme se do nejbližší jeskyně, která bývá zabahněná celá Wink
SanDiego
SanDiego
král trpaslíků
král trpaslíků

Poèet pøíspìvkù : 209
Join date : 21. 05. 10
Age : 33
Location : http://hardmed.blogspot.com

http://salisaad.deviantart.com

Návrat nahoru Goto down

Návod pro úplné nováčky na Dwarf Fortress! (CZ) Empty Re: Návod pro úplné nováčky na Dwarf Fortress! (CZ)

Příspěvek  adagoran Thu May 27, 2010 6:43 pm

SanDiego napsal:
Shegy napsal:Postaviť farmu je oveľa väčší problém ako v tomto návode, teraz totižto veci rastú len na muddy soil, ktorú získame zavlažením hocijakej pôdy. No a k tomu potrebujeme vedieť čo to o stavaní floodgatov, leverov alebo iných srandičiek. Takže by možno trebalo menší tutoriál na zavlažovanie pred stavaním farmy.
Nebo se s tím nesereme a prokopeme se do nejbližší jeskyně, která bývá zabahněná celá Wink
Tím myslíš prokopat se do nejbližšího rybníku? Páč zavodněnou jeskyni jsem ještě nenašel. Možná jsem jen nekopal dost hluboko.

adagoran
trpaslík
trpaslík

Poèet pøíspìvkù : 7
Join date : 20. 05. 10

Návrat nahoru Goto down

Návod pro úplné nováčky na Dwarf Fortress! (CZ) Empty Re: Návod pro úplné nováčky na Dwarf Fortress! (CZ)

Příspěvek  Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Strana 1 z 2 1, 2  Next

Návrat nahoru

- Similar topics

 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru