DWARF FORTRESS & MINECRAFT CZ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Valeriovy tipy a triky (CZ)

Goto down

Valeriovy tipy a triky (CZ) Empty Valeriovy tipy a triky (CZ)

Příspěvek  Valerius Thu May 20, 2010 7:27 pm

Rozhodl jsem se sepsat pro našince nějaké ty tipy a upozornit na záludnosti herních mechanizmů.

Stáhněte si grafický balíček
Hra v ASCII znacích vypadá otřesně a nepřehledně (věc vkusu). Stáhněte si některý z grafických balíčků. Ty nejlepší a nejpoužívanější naleznete v sekci "Grafické a jiné modifikace a další pomocné programy".

Dwarf Therapist
Rozhodně se nebojte nainstalovat si tento externí prográmek. Lze v něm přehledně nastavovat vlastnosti a jména jednotlivých trpaslíků. Nezapomeňte provedené změny následně nakopírovat do databáze (Commit Changes tlačítko). Vyžaduje spuštěnou hru. Odkaz na stránku ve fóru zde.

Začínejte s tutorialem
Začněte prozkoumávat hru s videonávodem, nebo textovým návodem typu "krok po kroku". Bez něj budete tápat.

Důležité klávesy
-----Klávesy pro výběr-----
k...zobrazení všech objektů na daném čtverci
q...výběr nejbližšího objektu a nastavování jeho vlastností
v...výběr nejbližšího trpaslíka ke kurzoru
-----Klávesy pro budování-----
d...ražba tunelů, schodů atd.
b...stavby všecho druhu (nábytek, dílny, pasti, mechanizmy...)
i...zóny skladišť

Jak stavět schodiště
Schodište stavte 1x3 políčka vždy nad sebou. Na povrchu stačí jen schody dolů (donwstairs), v každém dalším patře už stavte průchozí schody (up/down stairs).

Pohyb po patrech
Přepínání pater probíhá klávesami <>. Je však nutné si přepnout anglickou klávesnici (alt+shift). Také je možné si v ini souboru nabindovat své vlastní klávesy.

Farmaření
Farmaření pod zemí je v nové verzi složitější. Nyní je nutné napustit do kobky vodu z blízkého rybníčku a následne jí nechat vyschnout. Jen tak pod zem dostanete životodárné bahno. Napuštění může probíhat buď pomocí kbelíků a trpaslíků běhajících s nimi k vodě, nebo systémem prokopání tunelu k vodnímu zdroji a floodgate. Druhý způsob se mi zdá rychlejší a hlavně efetkivnější, proto ho podrobněji rozeberu. Také je možnost prokopat se do podzemní jeskyně s bahnem, tím by proces napouštění odpadl.

Co musíte udělat:
1. vybudovat podzemní místnost blízko zdroje vody
2. osadit jí dveřmi (klidne dřevěnými), aby se voda nerozlila dále do pevnosti
3. vybudovat dílnu mechanických součástek a 3 mechanizmy vyrobit
4. v kamenické dílně vyrobit floodgate
5. vykutat chodbičku co nejblíže k vodě (ale zatím se neprokopat) a tuto chodbičku osadit floodgate
6. vytvořit páku (lever) někde před místností
7. spojit páku s floodgate (přes "q" a najet kurzorem na páku, tam už se nějak proklikáte)
8. otevřít osazenou floodgate přes rozhraní páky
9. prokopat se až do vody, trpaslík včas uteče
10. jakmile se zavodní poslední díl místnosti, zavřít přes páku floodgate
11. počkat na vhodné vyschnutí (2/7 vody na jeden čtvereček maximálně, víc vám nedovolí umístit farmu)
12. umístit farmu a nastavit Plump helmets (vhodné jak na jídlo, tak na tvorbu alkoholu) pro každou sezónu.

Podrobný videotutoriál najdete v sekci video návody.

Semínka
Při jedné z prvních her se mi podařilo přijít o všechna semínka. Dal jsem totiž kuchařovi za úkol vařit z Plump helmets jídlo. To je bohužel činnost, při které se spotřebuje houba i se semínky. Při ostatních činnostech (jezení za syrova, tvorba alkoholu) vždy zbyde minimálně jedno semínko. Tak an to zezačátku myslete, ať vám trpaslíci nepojdou hlady.

Stavte separátní výrobny
Je velice vhodné jednotlivé dílny stavět do vlastních 3x3 (a větších) místností osazených dveřmi. Pokud nějakého trpaslíka osloví můza a zabere vám některou z těchto dílen, budou se dveře možná hodit. Častokrát se totiž stane, že jeho požadavkům na suroviny k výrobě legendárního předmětu nebudete moci vyhovět. Trpaslík z toho bude celkem nešťastný a ve většině prípadů mu z toho jebne a začne masakrovat vše kolem. Proto při nedostatku potřebných surovin dotyčného pěkně zamkněte a nechte pojít žízní/hladem. Lepší jedna mrtvolka než padesát.

Nastavení skladů
Naučte se používat nastavení skladů ("q" najed kurzorem na sklad a "s"). V první řadě vytvořte rozdílný sklad pro jídlo a pití. Nedoporučuju je dělat zpočátku moc veliký, časem přijdete na to proč.

Vyrobte si předměty pro skladování
Jídlo a pití do sudů, ostatní itemy do truhlic (bin). Obojí se vyrábí ze dřeva v truhlářské dílně (Carpenters workshop).

Obchodování
Chvíli mi trvalo, než jsem pochopil, že obchodování probíhá formou směny zboží. Stačí si tedy vybrat předměty, které se vám líbí a obchodníkovi naoplátku dát nějaké své stejné, nebo vyšší hodnoty. Nezapomeňte však, že nosnost jeho zvířat je omezená!

Kopání jámy
Jámu postavíte stylem kopání kanálu ("d" - "h"). Jak se do toho pustíte, trpaslík už nemůže ven, takže kopejte a kopejte a až vám to bude stačit, prokopejte se s ním ke schodišti, kterým bude moci vyběhnout zpět mezi své kumpány a odpočinout si.

Přežití
Zatím se mi vyplatila taktika padacího mostu. Před něj naflákejte cage traps a až budete mít zbraně a nejlépe vrhací disky (iron serrated disk, nebo tak nějak), postavte weapon traps. Polapené gobliny házejte do pořádně hluboké jámy (stačí jedno políčko veliká, kolem ní postavte skladiště klecí s polapenými gobliny: "p" - "a"), kterou na jejím dně můžete zkrášlit nějakým tím ostrým předmětem ("b" - "T" Upright spear/spike, kopí vyrobte dřevěné v Carpenters workshop). Dopadovou místnost osaďte dveřmi a dle chuti zamykejte. Můžete experimentovat s vhodnou hloubkou, případně nechat gobliny polámané dopadem vykrvácet či umřít v bolestech ve společnosti hnijících těl jejich kamarádů Smile.

Odpadky organické
Nezapomeňte určit skládku (refuse: "p" - "r"), tam se nosí všechny organické zbytky (goblini a jejich utrhané části, mrtvá havěť). Nejlépe jednu vytvořte uvnitř v místnosti osazené dveřmi (kvůli šířícímu se zápachu). Jednou za čas udělejte refuse venku a mrtvolky vynoste. Tím omezíte vybíhání trpaslíků ven z pevnosti a jejich ohrožení.

Odpadky anorganické
Určete skládku na anorganické (neorganické) věci - garbage dump ("i" určit místo a velikost zóny a pak vybrat garbage dump). Stačí i jednopolíčková, odpad se kupí na sebe a podle mě nemá limit. Následně se naučte používat hromadné označení odpadu: "d" - "b" - "d". Uklidíte rychle přebytečný kámen a jiné věci. Pro hromadné označení výbavy mrtvých goblinů a její zabrání používejte claim ("d" - "b" - "c").

Držte trpaslíky pod zemí
Nejenže to mají radši, ale je to pro ně i bezpečnější. Doporučuju zakázat všem rybolov a lov zvěře. Plump helmets vás uživí.

Zkrášlete si pevnost
Všechny kamenné a další stěny (mimo měkkých stěn z hlíny těsně pod povrchem) lze zkrášlit. Nejprve je můžete opracovat a vyhladit (Smooth stone: "d" - "s") a následně ještě vylepšit rytinami (Engrave stone: "d" - "e"). Obojí se týká i podlahy. Pracovat na tom budou trpaslíci s funkcí Stone detailing. Osvědčilo se mi tuto činnost nastavit všem mým trpaslíkům (aktuálně cca 120), takže jsem měl pevnost vymazlenou během několika minut s příslušnými nároky na procesor a poklesem FPS.

Tavte a slévejte
Pro celý proces výroby kovových předmětů potebujete wood furnace, smeltera ("b" - "e") a kovárnu. V tom prvním vyrobíte základní dřevěné uhlí překvapivě ze dřeva (charcoal - stačí pár kousků). U smeltera pomocí dřevěného uhlí a natěženého surového uhlí vytvoříte co nejvíce rafinovaného uhlí. S dostatkem uhlí můžete začít slévat natěženou rudu (i jiné suroviny) do kovových prutů (bars). Z nich následně u kováře vyrábíte co se vám zlíbí (Metalsmiths forge: "b" - "w" - "f"). Mějte na paměti, že je jedno uhlí zapotřebí na výrobu rafinovaného uhlí (jedno uhlí se spotřebuje a jedno a více se jich vyrobí, předpokládám dle skillu pracanta), dále pro tavení surové rudy na pruty a následně třetí kousek uhlí spotřebuje kovář. Z uhlí se tak stává relativně vzácná surovina a proto mnozí vládci pevností kopají do dostatečné hloubky, aby využili zemské magma pro "pohon" svých pecí.

Starejte se o šlechtice
Šlechtici mají své nároky. Je vhodné jim vyhovět, aby mohli svůj úřad zastávat svědomitě. Zpočátku někteří vyžadují vlastnit svou malou kancelář (místnost, židle, případně stůl). Jak plyne čast a zvetšuje se počet obyvatel, rostou nároky na kvalitu života šlechty. Požadují vlastní ložnice, jídelny. Chtějí vlastnit truhly, sochy, stojany na zbroje a zbraně a také se nespokojí s malými špeluňkami, ale chtějí místnosti přiměřené jejich důležitosti. Snažte se jim proto vyhovět.

Starejte se i o prostý lid
Plebs také rád bydlí ve svém. Pokud máte chuť, postavte každému pokoj. Budou nadšení. Pokud chuť nemáte, spokojí se lůza s velkým pokojem osázeným postelemi, hlavně když budou mít dost jídla a alkoholu. Pro lepší pocit jim opracujte stěny + podlahy a nechte tam vyrýt nějaké krásné obrázky.


Naposledy upravil Valerius dne Tue Aug 10, 2010 9:36 pm, celkově upraveno 14 krát
Valerius
Valerius
Admin
Admin

Poèet pøíspìvkù : 242
Join date : 20. 05. 10
Age : 39

http://www.3dgrafik.kvalitne.cz

Návrat nahoru Goto down

Valeriovy tipy a triky (CZ) Empty Re: Valeriovy tipy a triky (CZ)

Příspěvek  Valerius Mon Aug 09, 2010 7:02 am

pridany dalsi rady a postrehy
Valerius
Valerius
Admin
Admin

Poèet pøíspìvkù : 242
Join date : 20. 05. 10
Age : 39

http://www.3dgrafik.kvalitne.cz

Návrat nahoru Goto down

Návrat nahoru

- Similar topics

 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru